Curriculum vitae

1
2719

 

Studia skończone! Dyplom obroniony na 5.0. Lata zakuwania, zarwanych nocy nad projektami, by wreszcie móc stać się zawodowym projektantem i zarabiać miliony. Na 30 kupie mieszkanie bez kredytu, a dwa lata później wymarzone ferrari! Koniecznie czerwony, co by podbudować sobie stracone na studiach ego… Nie będzie tak? Ale jak to? Przecież w serialach, młodzi architekci  mają prężnie rozwijające się firmy, zarabiają miliony, mają czas na kawę, jogging, rodzinę romanse, wakacje, pasje i zawsze wstają wyspani i pełni energii!

 

Nie przyjacielu, tak nie będzie i im szybciej się z tym pogodzisz, tym mniej bolesne będzie zderzenie z rzeczywistością.

 

Tyle radosnym słowem wstępu. Przejdźmy do meritum.

Ile wypracowałeś na studiach, tyle możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy. Wiadomo, zawsze możesz wziąć parę gotowców z internetu, pozmieniać parę rzeczy i pokazać jaki to nie jesteś świetny. Jeżeli zrobicie to w granicach rozsądku, może się udać, jeżeli wrzucicie do portfolio pracę kogoś kogo potencjalny pracodawca zna, to radził bym zmienić nazwisko, bo o ile o dobrych pracownikach się nie rozmawia, to o tych złych zawsze. Na drugim roku szukając pracy trochę naściemniałem w CV i musiałem ostro się nagimnastykować by prawda nie wyszła na jaw. Okazało się, że podstaw ArchiCada da radę się nauczyć w 30 godzin weekendu 🙂

Właśnie o tym chcę dziś napisać. O słynnym „biegu życia”. Nie będzie to długi tekst i tak naprawdę to „trochę bardzo” zainspirowałem się tym blogiem: https://blog.miragestudio7.com/free-minimalist-resume-cv/6255/ więc równie dobrze możecie tam wejść wybrać co Ci się podoba i zignorować resztę tekstu. Jednak nauczony tym, że czasem w internecie niektóre rzeczy giną, serwery padają, a jak się czegoś szuka to zwykle tego akurat nie ma, podlinkuję wszystkie wzory tutaj.

 

Zanim usłyszę zarzuty, że CV powinno być indywidualne i robione własnoręcznie, bo tylko taka forma odda osobowość potencjalnego pracownika, a nie będzie kolejnym gotowcem z internetu, to od razu powiem: Zmień zawód.

 

Czemu? Projektowanie wnętrz, architektura, design, to mądre i świadome bazowanie na tym co jest dostępne, a nie wymyślanie koła na nowo. Przez całą karierę będziesz bazował na gotowych meblach, materiałach  czy rozwiązaniach architektonicznych. Nawet jak zdarzy Ci się projekt indywidualny, ze spełnieniem wszystkich nietypowych zachcianek inwestora, to i tak nie pójdziesz do kamieniołomu kopać idealny marmur, tylko poszukasz takiego który już ktoś obrobił. Cudza, praca będzie napędzała Twoją. Taki dziwny rodzaj projektowego ekosystemu. Dużo cenniejsza dla potencjalnego (świadomego realiów branży) pracodawcy jest umiejętność bazowania na najlepszych gotowych rozwiązaniach, niż próba tworzenia ich na nowo (przynajmniej na początku kariery gdzie, musisz znać swoje miejsce w szeregu). Indywidualność pochłania dużo więcej czasu, pieniędzy oraz jest obarczona ryzykiem wyjścia poza obszar estetyki klienta. Dopiero gdy nabierzesz świadomości projektowej, oraz ugruntujesz sobie pozycję wśród świadomości potencjalnych odbiorców, będziesz mógł puścić wodze fantazji, a wtedy to nie Ty będziesz szukał pracy, a praca Ciebie.

 

Szukałem materiałów na całkowicie inny temat, ale natknąłem się na wspomnianą powyżej listę fajnych wzorów CV, które mogą być przydatne, przy tworzeniu opakowania własnych umiejętności. Jeżeli coś jest dobre i darmowe, to po co przepłacać ?

 

01 – Fernando Báez – Adobe Illustrator

Sam kiedyś zbudowałem swoje CV na podstawie tego wzoru. Dostałem dzięki niemu pracę we Wrocławiu . Dziś jest już może zbyt często wykorzystywane, jednak spełnia swoją funkcję doskonale.

 

 

Pobierz

 

 

02. Dwa bardzo przyjemne wzory od Patryka Koryckiego –  Adobe Illustrator

Swoją drogą zdolny gość. Polecam jego bloga: http://tydziennik.pl/ 

 

 

Pobierz pierwszy wzór

Pobierz drugi wzór

 

 

03. Dosyć ciężka i typowo męska pozycja: Angga Baskara -Adobe Photoshop.

Odbiega od standardów przyjętych w branży projektowej, jednak mnie by takie CV przekonało, że mam do czynienia z kimś z charakterem i znającym swoją wartość.

 

 

Pobierz

 

04 Tolgahan Yurtseven – Adobe Photoshop – Bardzo przyjemne, przejrzyste i z charakterem CV. Dla mnie ? Świetne!

 

 

Pobierz

 

 

05. Mats-Peter Forss – Adobe Photoshop – Autor robi świetną robotę.

Polecam całego behance’a : https://www.behance.net/bellewille – znajdziemy tam sporo dobrego designu do pobrania.

 

 

Pobierz

 

 

06. https://www.behance.net/ikonome – Adobe Photoshop

tu nie mogę polecić konkretnego wzoru, ponieważ wszystkie wyglądają profesjonalnie, jednak większość jest płatna. Za darmo udostępniony jest jeden schemat:

 

 

Pobierz

 

 

Teraz powinienem podsumować to wszystko jakimiś ładnymi słowami, jednak co tu dużo pisać? Szczęścia w poszukiwaniu pracy!

Jak ktoś zna jeszcze jakieś warte uwagi wzory, to śmiało pisać!

 

1 KOMENTARZ

  1. Heh 🙂 No cuda robię czasem, a to CV to majstersztyk 😀 Tyle ściągnięć, a pół dnia pracy. Byłem zaskoczony, a teraz setki powiadomień o polubieniu muszę ignorować 🙁 Dzięki za polecenie!
    PS. Na TyDzienniku nowa seria 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here