Moodboard

0
1435

Z tym pojęciem zetknąłem się stosunkowo nie dawno. Zwykle nazywaliśmy je tablicą z inspiracjami, a okazuję się że posiada własną nazwę. Czym konkretnie jest owa „Tablica nastroju”.

 

W początkowej fazie projektu, najgorsze jest krążenie w kółko. Zawsze pojawia się myśl, że jakaś część projektu „Wyjdzie w praniu”. Problem dopiero pojawia się, gdy okazuję się, że nie mamy czego wrzucić do pralki. Wtedy wykorzystać możemy moodboard’y. Jest to nic innego jak zestawienie wszystkich myśli, inspiracji, mebli, kolorów, faktur (i nie chodzi tu o kosztową) i materiałów. Daje to świetną bazę do rozpoczęcia procesu projektowego, oraz wyjaśnienia pierwotnej koncepcji klientowi.  Już na wstępnym etapie możemy stwierdzić jakie elementy nam nie współgrają z resztą, czy koncepcja nie ucieka w stronę której nie chcemy, oraz czy sam pomysł ma potencjał, czy zacząć jeszcze raz.

Pozwoli nam to uniknąć marnowania pieniędzy i czasu. Kto nigdy nie wymodelował wnętrza i stwierdził, że któryś mebel od początku nie miało prawa pasować, niech pierwszy rzuci kamień.  Dodatkowo możemy oszacować koszt ściągnięcia modeli mebli oraz uniknąć zbędnego ich modelowania.

Dobrą praktyką, jest już na początku określić wagę każdego koloru. Przykładowo, jeżeli we wnętrzu ma dominować drewno, i białe ściany, to na moodboardzie nie wklejamy fioletowych mebli na szarym brystolu. Moodboard i potencjalne wnętrze powinny trzymać się w takich samych ramach kolorystycznych jak potencjalny projekt.

Sposobów wykonania jest wiele. Najprostszy to wycinanie inspirujących nas rzeczy i wklejanie/kładzenie na tablicy. Dla mnie optymalny sposób to wklejanie obrazów/ skanów w photoshop’ie. Dzięki temu paroma kliknięciami mogę zmienić kolory poszczególnych mebli, tła czy materiałów.

Polecam osobiście Pinterest’a, tam w łatwy sposób możemy zbierać inspiracje i w dowolny sposób je sortować. Wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Czy wy korzystacie z Moodboard’ów ? Jak one wyglądają u was ?

 

 

 

 

 

 

 

https://pl.pinterest.com/not_bucolic/inspiring-mood-boards/?lp=true

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here